Visste ni detta? – Upptäck föreningens historia

KÄGLINGES HISTORIA

Små berättelser som format vår by

Käglinge Egnahemsförening har varit en del av Käglinge sedan 1963. I serien ”Visste ni detta?” lyfter vi fram människor, platser och händelser som har satt avtryck i föreningen och i vår by.

Här samlar vi berättelser, bilder och små guldkorn ur föreningens historia. Du får bland annat möta personer som haft stor betydelse för Käglinge, läsa om Pålssonhuset och återupptäcka aktiviteter och initiativ som har stärkt gemenskapen genom åren.

DEL 1

Föreningens första ordförande

Möt Gösta Holm, som ledde föreningen från starten 1963 och under 19 år framåt.

DEL 2

När Pålssonhuset räddades

Berättelsen om hur ideella krafter räddade en viktig del av Käglinges kulturarv.

DEL 3

Grodorna som gjorde Käglinge känt

Upptäck varför Käglinge naturområde är en ovanligt artrik plats för Sveriges grodor.

DEL 4

Pojken som återvände till Pålssonhuset

Alton Lindberg föddes i Pålssonhuset 1916, emigrerade till USA och återvände till sitt barndomshem mer än 70 år senare.

DEL 5

Arbetet för fiber började redan 2012

Så inleddes arbetet som ledde till Fibergruppen i Käglinge och dagens 101net Käglinge samfällighetsförening.

Historien fortsätter – och du kan vara en del av den

Mycket av det som finns i Käglinge i dag bygger på människor som valt att engagera sig ideellt. Även framtiden behöver idéer, tid och gemenskap.